Oferujemy Państwu modele kości przeznaczone do prowadzenia prezentacji i szkoleń w zakresie stosowania zespoleń ortopedycznych oraz implantów stomatologicznych w praktyce medycznej.
Poza standardowymi produktami znajdującymi się w naszej stałej ofercie istnieje możliwość wykonania modeli kości o kształtach i parametrach dopasowanych do indywidualnych potrzeb zamawiającego.
Trzon kości jest zbudowany z istoty zbitej, która składa się z blaszek kostnych i osteocyty.
Rys . 5 Istota zbita. Osteocyt, kanał Harversa, blaszki kostne.
Wewnętrzna struktura gąbczasta zbudowana jest z beleczek kostnych o zróżnicowanym kształcie. W kości zbitej komórki ułożone są razem z blaszkami kostnymi w sposób uporządkowany wokół tętnicy w kanale Haversa. W kości gąbczastej występują różne rodzaje blaszek kostnych tworzące sieć, w której umiejscowione są jamki szpikowe. Typowa struktura kości w powiększeniu widoczna jest obok na rysunku.
Połączenie tych struktur zapewnia kości następujące właściwości:
Dobierając skład chemiczny i strukturę materiału kompozytowego, z którego wykonujemy modele przeznaczone do szkoleń, główny nacisk położyliśmy na dokładne odtworzenie właściwości naturalnej kości. W tym celu poddaliśmy kość różnorodnym badaniom. Tą samą technikę zastosowaliśmy badając modele z materiałów kompozytowych.
Wewnętrzną gąbczastą strukturę można odtworzyć na dwa sposoby:
- stosując materiał o zamkniętych komórkach który w wystarczający sposób odtwarza parametry kości oczekiwane przez chirurgów podczas zabiegów implantacji,
- stosując materiał o otwartych komórkach, który może być stosowany również w innych zabiegach medycznych.
Ten drugi materiał, charakteryzujący się nasiąkliwością powyżej 90% i stosowany jest głównie do produkcji modeli kości przeznaczonych do prowadzenia szkoleń polegających na iniekcji dokostnej środków farmakologicznych lub cementu kostnego. Cement ten wstrzykiwany jest do złamanej kości w celu stabilizacji złamania.
Materiały stosowane w naszej produkcji podlegają szczegółowym badaniom przy użyciu wielu metod badawczych pozwalających ocenić ich przydatność w wytwarzaniu modeli przeznaczonych do szkoleń medycznych zarówno w ortopedii jak i stomatologii. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć wykonanych przy użyciu mikroskopu skaningowego firmy Kodak. Przed badaniem, w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem próbki napylono złotem.
Na zdjęciach SEM wykonanych na materiale o zamkniętych komórkach widoczna jest charakterystyczna struktura kości gąbczastej. Jedynym elementem odróżniającym stosowany przez nas materiał od naturalnych kości jest cienki film który oddziela sąsiadujące komórki. Film ten pełni tu rolę usztywniającą konstrukcję materiału gąbczastego modelu i zastępuje z powodzeniem jamki szpikowe i kalogen wypełniający przestrzenie pomiędzy tworzącym konstrukcję ścianek zbudowanych z hydroksyapatytów.
Budowę użytego przez nas materiału do wytwarzania struktury gąbczastej widać szczególnie dobrze na zdjęciu z trzykrotnie większym powiększeniu. Widoczna na nich jest błonka która oddziela sąsiadujące ze sobą komórki struktury gąbczastej.
Nieco inaczej wygląda struktura materiału o otwartych komórkach (pokazują to zdjęcia poniżej). Widoczne są na nich wyraźne przerwy w budowie ścianek dzielących poszczególne komórki. Przestrzenie międzykomórkowe nie są w pełni otwarte, ale występujące przerwy w wystarczający sposób zapewniają wysoką nasiąkliwość tej struktury. Pozostałość błon międzykomórkowych materiału (przy braku wypełnienia organicznego występującego w naturalnej kości) zapewnia usztywnienie struktury. Takie rozwiązanie przeciwdziała samoistnemu skurczowi materiału (zapadaniu się) i zniszczeniu jego struktury.
Rys. 8. Struktura otwartokomórkowa.
Rys. 9. Struktura otwartokomórkowa (większe powiększenie)
Inne materiały zostały wykorzystane do odtworzenia kości zbitej zbudowanej w naturze z blaszek kostnych i występujących pomiędzy nimi osteocytami i kanałami Haversa. W zależności od oczekiwanej twardości kości od D2 do D4 zastosowana jest odmienna struktura materiału. Strukturę materiałów odtwarzających część zbitą obrazują zdjęcia SEM z mikroskopu skaningowego
Typową strukturę materiału o twardości odpowiadającej kości o twardości D4 prezentują poniższe zdjęcia:
Rys 10. Kość zbita Rys.11. Kość zbita
Strukturę materiału o twardości D4 prezentuje kolejne zdjęcie:
Rys. 12. Kość zbita o twardości D2
Dla kości zbitej głównymi parametrami decydującymi o przydatności w szkoleniach z implantacji ortopedycznej i stomatologicznej jest odtworzenie twardości kości i jej charakterystycznej podatność na cięcie i wiercenie. Dodatkowym elementem ale już tylko estetycznym jest jej kolor.
Innymi zagadnieniem są właściwości wytrzymałościowe modeli kości. Są one ważne dla innej grupy modeli medycznych przeznaczonych do badań biomechanicznych. W tej grupie najbardziej znane na rynku są modele kości czwartej generacji. Zapewniają one wierne odtworzenie właściwości mechanicznych kości (moduł yanga i wytrzymałość na ściskanie i zginanie) a nie istotne są właściwości związane z cieciem i wierceniem.
Głównymi cechami kości, które są stosowane podczas szkoleń, jest: